Tvorba květů života je pro mě velmi zajímavý proces. Od prvotního nápadu, přes zkoušení variant, odstínů, velikostí až do finále. Nabízím nahlédnout pod pokličku tomuto tvořivému procesu. Občas se totiž stane, že stihnu v průběhu udělat i pár fotek.
Vesměs jsou to moje fotky focené na mobil, takže ne vždy jsou „vystajlované“ a s dokonalým světlem a pozadím. Zato ale zachycují okamžiky tvorby.
Momentky z tvorby ametystového květu života (průměr 48 cm)
Bez fialové pod-malby na překližkovém výřezu by to nevypadalo dobře. Ametyst se velmi hezky kombinuje s křišťály. Výsledek v e-shopu zde.
Momentky z tvorby růženínového květu života (průměr 48 cm)
Růženín je kapitola sama o sobě. Kombinuji dobarvovaný růženín, s přírodním růženínem a s křišťály, pak vzniká efekt postupného barevného přechodu.
Růženínový květ života najde v mém e-shopu zde.
Momentky z tvorby karneolového květu života (průměr 48 cm)
Momentky z tvorby různých minerálových květů života (průměr 48 cm)
Jak vidíte na pracovní desce je vždy spousty drahých kamínků, hlavně křišťálů. Kombinovat je dohromady nebylo vždy tak snadné jak jsem očekávala. Obrázek 1 – pouze křišťál. Obrázek 2 – malachit, avanturín, křišťál. Obrázek 3 – lapis lazuli, tyrkys, tyrkenit, křišťál. Obrázek 4 – tyrkys, tyrkenit, křišťál. Vše najde v e-shopu.
Momentky z tvorby hexagramu květ života (průměr 48 cm)
Ametyst s křišťálem vypadá velmi hezky. Zvažovala jsem fialový nebo křišťálový okraj. Nakonec jsme zvolila křišťál, hexagram uprostřed pak více vynikl.
Momentky z tvorby minerálových hodin (průměr 28 cm)
Z překližkových výřezů o šířce 4 mm vytvářím různobarevné varianty hodin a polepuji jej minerály místo číselníků. Hodiny mají tichý chod – tedy opravdu nic netiká. Chvilku mi trvalo sehnat takový hodinový strojek. Ale podařilo se!
Hodiny ladím do jemných pastelových barev s vhodnými minerály. Na požádání vytvořím ale jiné kombinace minerálů nebo i divočejší barevné verze.
Momentky z tvorby křišťálových hodiny (průměr 28 cm)
na žádost klientky vznikly tyto křišťálové hodiny, zaujali mě natolik, že jsem je zařadila do nabídky.
Pastelové hodiny
Není růžová jako růžová. Aneb každé hodiny lazuruji ručně, tedy mají různé odstíny a intenzitu. Můžu se tedy s klientem se domluvit podle jeho preferencí.
Nejhezčí jsou myslím růženínové, ametystové, tyrkysové a citrínové. Vyladila jsem ale i glitrové (zlaté a stříbrné) hodiny s černým pozadím. Vše v e-shopu.
Barvy – jak je vyladit, aby to dobře vypadalo…
Chvilku mi trvalo, najít ty správné odstíny. Paní v obchodě s Barvy- Laky, ze mě byla nadšená, když do bezbarvého laku kapala minimální množství barvy, aby trefila mnou žádané odstíny.
Z těch 7 čakrových barev + bílé jsem si schopna namíchat skoro každou barvu. Třeba lososovou. Když se vše stínuje do jemných tónů, výsledky jsou kouzelné.
Momentky z tvorby Tyrkysového květu života 38 cm
Laserový výřez je nutno očistit jemným smirkovým papírem, následně lakem vystínovat a pak už jen vybrat vhodnou kombinaci kamenů…
Prolínání a kombinování barev
Při hledání nových možností neopovrhnu ani akvarelkami. Zkouším co se k sobě hodí. Takto vznikl lapač snů, který uchvátil mojí mamku. Ladí jí do bytu.
Minerály – jak nakombinovat a stínovat.
Některé tromlované minerály je potřeba třídit. Mají v sobě mnoho odstínů nebo třeba i nečistoty. Je to pracná práce pro popelku.
Když jsou vytříděné, jde s nimi kouzlit stínováním. Vytvářet přechody a hrát si s barvami. Člověk se pak do toho zcela ponoří a ztratí pojem o čase.
Příliš malé nebo příliš velké aneb tudy cesta nevede… uff
Někdy je třeba vyzkoušet i to co nevypadá dobře a souměrně, abychom našli harmonii. V mém případě šlo například o příliš velké citríny. S humorem tomuto pokusu říkám: „slimáci sežrali květ života“ (viz 1. a 2. obrázek)
Další experiment proběhl s drceným křišťálem (3. obrázek) Nevypadá to moc dobře, připadá mi to jako posolené vločka a nesedí to. Některé velikosti minerálů na ploše výřezu prostě už nevypadají dobře (4. obrázek). Proto po zjištění v jakých velikostech lze sehnat tromlované (leštěné) drahé kameny (používám od 2 mm až po 2 cm), celkem logicky vychází, na jak velké výřezy je možné, co dělat, aby byl zachován vkus. Používám výřezy od 3 cm až po 100 cm.
Foto z mé první výstavy – Evolution jaro 2018.
Věřím, že se Vám tato exkurze po tvůrčích cestách líbila.
autorka: Květa Kolouchová